RED BULL ROMANIACS – Daniel Fernandez je na modelu 450MT osvojio 3. mjesto
CFMOTO se pridružio Red Bull Romaniacs takmičenju, jednom od najprestižnijih, najpoznatijih i najizazovnijih off-road moto događaja na svijetu.
Red Bull Romaniacs je jedno od najprestižnijih i najzahtjevnijih off-road takmičenja na svijetu, a CFMOTO se 2025. godine pridružio njegovom 22. izdanju u Rumuniji.
Naš tim se takmičio u kategorijama Adventure Ultimate i Adventure Lite tokom četverodnevne avanture (nakon spektakularnog Prolog sprinta kroz centar grada!) kroz južni dio Karpata i oko srednjovjekovnog grada Sibiu. Teren je bio raznolik i izuzetno zahtjevan – kombinacija staza, prepreka, stijena, vode, uspona, spustova i tehničkih izazova, gdje su dnevne etape dostizale i do 180 km.
Zahvaljujući specifičnosti Red Bull Romaniacs-a, velikom broju posvećenih učesnika, hiljadama navijača i novim kategorijama, 2025. godina bila je savršena prilika za CFMOTO da se uključi, ne samo kroz trku na vrijeme već i kao glavni sponzor sa snažnim vizuelnim prisustvom.
Kompanija se nije zaustavila samo na sponzorstvu – podržala je 9 vozača i pomogla još 14 njih, koji su vozili CFMOTO 450MT i 800MT-X motocikle. Nove Adventure Rallye kategorije privukle su ukupno 23 vlasnika CFMOTO motocikala iz cijelog svijeta da dođu u Sibiu. CFMOTO je tako činio oko trećine ukupne startne liste u ove dvije kategorije, uz idealne vremenske uvjete tokom takmičarske sedmice.
Model 800MT-X već je poznat zahvaljujući snažnom 799 cc pogonskom agregatu koji isporučuje 95 konjskih snaga i 87 Nm obrtnog momenta, naprednoj elektronici i modovima vožnje koji povećavaju njegovu svestranost i pouzdanost. Izmješteni sedlasti rezervoar i ergonomski dizajn čine ga idealnim za brže i duže dionice kakve donosi Red Bull Romaniacs.
Sa druge strane, 450MT odiše agilnošću, lakoćom i sposobnošću za izazove. Vozači su mogli računati na pouzdanost i sigurnost zahvaljujući tehničkim specifikacijama koje omogućavaju upravljivost u zavojima, kao i stabilnost i snagu na bržim dionicama. Bosch ABS, KYB ogibljenje i agilan i provjeren pogonski agregat svjedoče o njegovom off-road potencijalu.
Prava zvijezda Rumunije bio je upravo 450MT. U rukama iskusnog Danijela Fernandeza, višestrukog nacionalnog šampiona Kolumbije u rally i off-road disciplinama, ovaj model i vozač osvojili su treće mjesto u Adventure Lite kategoriji. Vrijedi spomenuti i najboljeg kineskog vozača Yang Hu Tanga koji je bio peti, dok je Andrea Goga bila prva žena koja se plasirala u top 10 (osmo mjesto) sa 450MT.
“Završila sam Red Bull Romaniacs kao osma u Adventure Lite klasi na CFMOTO 450MT: Jako sam sretna! Hvala svima na podršci i lijepim željama,” napisala je Andrea na Instagramu nakon dana ispunjenih iscrpljujućim vožnjama kroz najteže dionice.
Na kraju, Fernandez je poručio: „Najbolje plasirani CFMOTO na Red Bull Romaniacs 2025: motocikl koji je sa mnom izdržao jednu od najtežih trka na svijetu – zajedno smo preživjeli i pobijedili.”
Kao prvi učesnici iz Kine, Yang Hu Tang i Jian Li također su podijelili pozitivne utiske nakon trke.
Yang Hu Tang je rekao: „Velika mi je čast što sam završio ovo takmičenje vozeći CFMOTO 450MT. Motor je bio fantastičan, a posebno su me oduševili lijepa priroda Rumunije, izazovan teren i odlična organizacija događaja. Sigurno se vraćam i sljedeće godine!”
Jian Li, koji se takmičio u Ultimate kategoriji, dodao je: „Trka je bila nevjerovatno teška, ali iskustvo je bilo fantastično. Nadam se da će više kineskih vozača u budućnosti učestvovati na ovakvim svjetskim događajima.”
U Adventure Ultimate klasi, modeli 450MT i 800MT-X također su se pokazali na vrhu. Bivši motokros takmičar Julian Răduță je sa 450MT završio peti, dok je enduro veteran Adrian Răduță bio osmi sa 800MT-X. Još četvero CFMOTO vozača našlo se među najboljih 16.
CFMOTO je u ovom događaju prepoznao ogromnu vrijednost – kako kroz posvećenost i zajednicu fanova, tako i kroz duh avanture i takmičenja. Biti dio Red Bull Romaniacs-a nije bila samo prilika da se predstave izdržljivi i kompetentni CFMOTO off-road motocikli, već i da se ostvari snažna veza sa zajednicom zaljubljenika u avanturističku vožnju. Puno toga nas očekuje i u 2026!





